Predchádzajúci ročník 2024 

Viete aká bola naša Druhá Slovenská autistická konferencia v roku 2024?

Image Description

Unikátny projekt

Unikátny formát autistickej konferencie vytvoril v Českej republike Nadační fond ATYP pod vedením Dagmar Edith Holej, ktorej ďakujem za možnosť tento formát realizovať aj u nás. Čo to znamená? Prednášať budú takmer výlučne ľudia na spektre autizmu a odborníci, ktorí majú rešpektujúci prístup k neurodiverzite. Nadačný fond ATYP je hlavným partnerom konferencie, ďalšími partnermi sú ADEPT Žilina, portál Bez návodu, oz HANS, Lovetist, a ďalší.

Jednodňová online konferencia sa uskutočnila 25 apríla 2024 v čase od 9:00 do 17:00 hod

Program konferencie 

 9:00 – 9:10 Úvodné príhovory

 9:10 – 09:50 Barbora Hreusová: Význam diagnostiky AS v dospelosti

Prednáška s názvom "Význam diagnostiky AS (Aspergerov syndróm) v dospelosti" sa zameriava na dôležitú a často prehliadanú tému v rámci psychológie a psychiatrie. Cieľom je priblížiť poslucháčom význam a dopad diagnostiky Aspergerovho syndrómu u dospelých osôb, ktoré môžu celý život čeliť výzvam bez toho, aby poznali pravý dôvod svojich ťažkostí.

09:50 -10:30 Viera Hincová: S tebou ma baví svet alebo aké je byť mamou dieťaťa s Aspergerovým syndrómom

Čo prežívajú a čo potrebujú mamy detí s Aspergerovým syndrómom a autizmom? Autorka vníma situáciu matiek nielen z osobnej skúsenosti, ale vychádza aj z viacročných skúseností s poradenstvom a kurzami pre rodičov neurodivergentných detí. Matka je prvým mostom, tlmočníčkou pre dieťa o okolitom svete. Pri tomto „tlmočení“ naráža často na nepochopenie, obviňovanie z neschopnosti dieťa vychovať či hyperprotektívnosti. Špecifickým situáciám čelia aj matky pri rozvode a porozvodovej starostlivosti. A napokon, je materstvo aj otázkou denného reagovania na záťaž. Učia nás neurodivergentné deti žiť autentickejšie a nachádzať radosť v každodennosti?

10:30 – 10:40 Prestávka na občerstvenie alebo rozhovor


10:40 – 11:10 Vladimíra Prokajová : Ako prežiť v neurotypickom svete


Autentický pohľad na rôzne aspekty spolužitia ľudí na spektre autizmu a neuronormatívneho sveta. Ako to majú neurodivergentní ľudia so vzťahmi, s pochopením sveta a so systémovými chybami, na ktoré denne narážajú?

11:10 – 11:50 Dagmar Edith Holá: Atypický - Ako tento svet nie je pre autistov a čo s tým môžeme všetci urobiť


Zamyslenie na základe poznatkov z vybraných kapitol knihy Atypický od autistického učiteľa Peta Wharmbyho, ktorá vychádza v Nakladatelství ATYP túto jar. Autentické autistické „aha“.

11:50 – 12:30 Martin Kováč: Keď asperger vychováva aspergera. Ak sa rodič rúca, dieťa sa rúca s ním


Prednáška prináša do popredia zložité dynamiky vzťahov a pocitov v rodinách, kde Aspergerov syndróm ovplyvňuje viacero generácií. Tento unikátny pohľad na rodinné vzťahy a výchovu otvára diskusiu o výzvach a radostiach, ktoré môžu sprevádzať takúto situáciu.

12:30 - 12:45 Diskusia: otázky a odpovede


12:45 - 13:15 Obedná prestávka


13:15 -14:00 Heta Pukki: Výsledky výskumu o vnímaní ABA prístupu autistickými ľuďmi v Európe


EUCAP realizoval v roku 2022 rozsiahly výskum o poznatkoch, postojoch a skúsenostiach samotných autistov s Aplikovanou behaviorálnou analýzou. Ako člen European Disability Forum pripravuje EUCAP stanoviská k rôznym legislatívnym úpravám na európskej úrovni. V apríli tohto roku vydal stanovisko k ABA postavené na výsledkoch realizovaného výskumu.

14:00 - 14:40  Sven Hinca: Črevno-mozgová os a neurodivergencia


Črevný mikrobióm môže mať priamy vplyv na ASD či ADHD. Gastrointestinálne dysfunkcie rôznych typov, ako aj nerovnováha v zastúpení mikrobiómu, sa vyskytujú u ľudí s ASD v oveľa väčšej miere ako vo všeobecnej populácii. Imunitné poruchy aj úzkostné stavy, ktoré sú asociované s ASD, sú tiež spojené s červenou mikroflórou, a už nejakú dobu sa vyskytujú tvrdenia, že lepšia mikroflóra súvisí so zlepšením kognitívnych symptómov. V príspevku sa autor zameria na aktuálne poznatky vo vedeckom výskume v tejto oblasti.


14:40 – 14:50 Prestávka na občerstvenie alebo rozhovor

14:50 - 15:30 Denisa Drugajová: Riadené spoločenské hry ako nástroj pre rozvoj myslenia, komunikácie a sebaregulácie 


Na trhu sú tisíce spoločenských hier. Ako vybrať tú správnu, podľa čoho vyberať, a ako pomocou spoločenských hier prísť na to, v čom sú silné stránky Vášho dieťaťa sa dozviete v tomto príspevku. Vytváranie mozgových synapsií pomocou hry, ktorá eliminuje stres, je niekoľkonásobne rýchlejšie. Aj toto dokazuje 68 rokov trvajúci výskum, z ktorého vychádza autorka príspevku vo svojej práci s bežnými deťmi, deťmi so špecifickými potrebami, ADHD, autizmom, Aspergerovým syndrómom. Dozviete sa, že hry nemusia byť len súťažou a že z každej hry môžete vyťažiť maximum pre pozitívny zážitok a tak vytvoriť pre dieťa optimálne prostredie na rozvoj jeho schopností a zručností. Pozitívny prínos spoločného trávenia času pre vzťahy vo vašej rodine či detskom kolektíve je ďalším bonusom navyše.

15:30 - 15:50 Radka Ondrušková: Homesharing a dobrovoľnictví jako součást celoživotního vzdělávání – spoločný projekt s o.z. HANS


Predstaví spoločný česko- slovenský projekt Homesharing a dobrovoľnictví jako součást celoživotního vzdělávání. Partnerom projektu je oz HANS. Projekt sa zameriava na zavádzanie homesharingu a dobrovoľníckeho programu Deti bez návodu v podmienkach obidvoch krajín. Ide o neformálne komunitné formy podpory a zdieľanej starostlivosti pre rodiny s dieťaťom s Aspergerovým syndrómom a autizmom.

15:50 - 16:20 Matúš Krúpa a Valéria Krupová: Sebaobraz autistov


V príspevku sa autori zamerajú na tvorbu a budovanie sebaobrazu a na špecifiká tohto procesu u človeka na spektre autizmu. Čerpať budeme z aktuálne prebiehajúceho výskumu, kde využívame 8 - členný typologický profil. Typológia sebaobrazu autistov mapuje determinanty, ktorými sú: introspekcia/extrospekcia, emočná regulácia a flexibilita myslenia. Cieľom je poskytnúť ucelenejší pohľad na to, ako ľudia na autistickom spektre vnímajú sami seba a ako toto vnímanie formujú ich interakcie so svetom.

16:20 - 16:40 Diskusia: otázky a odpovede


16:40 – 17.00 Poďakovanie a koniec: Ďakujeme za účasť